Çatıların ömürlerinin ortalama on yıl olduğu kabul edilir.

Çatı yükseltme, mevcut çatının çeşitli sebeplerle kendinden beklenen işlevi terine getirmemesi durumunda tamamen sökülerek yeniden yapılması işine denilmektedir. Çatı yükseltme için belediyeden yasal izinlerin alınması öncelikli yapılması gereken işlemdir. Bu izin alındıktan sonra çatı yükseltme işlemi yapılabilir. Alınan izinde yeni çatının resmi makamlarca kabul edilen yeni şekli bulunur. Uygulamanın buna göre yapılması daha sonra idari sorunların yaşanmasına engel olacaktır.

Çatı yükseltme işlemi yapılacaksa tüm çatı sökülerek yeniden bir çatı inşa edilecek demektir. Eski çatınız ahşap ise yeniden ahşap malzeme ile çatı yükseltme yaptırabilirsiniz. Ancak eğer çatı yükseltme gibi sıfırdan bir işlem yaptırıyorsanız en doğrusu çelik konstrüksiyon üzerine kurulmasıdır. Böylece ahşabın zaman içinde yıpranması sorununa maruz kalmadan uzun yıllar çatınızı kullanma imkanınız olur.

Çatı yükseltmenin faydası zaman içinde yıpranan ve sürekli tadilat gerektiren çatınızın yenilenmesinin yanında eğiminin yada yerden yüksekliğinin artırılmasıdır. Böylece kar, yağmur ve dolu suları daha fazla eğimi olan çatıdan daha kolay tahliye edilmiş olur. Aynı zamanda çatı örtüsü ile zemin arasında kalan boşluk işlevsel hale getirilmiş ve farklı amaçlarla kullanılabilecek bir alan da yaratılmış olacaktır. Su depoları ve asansör kuleleri için yeterli, hatta depo olarak kullanılabilecek bir bina alanı ortaya çıkacaktır.

Çatı yükseltme yapılırken, mevcut çatının tamamına yakını yıkılarak yeniden yapılacağı için daha dayanıklı ve kaliteli malzemelerin kullanılması tavsiye edilir. Ahşap iskelet tercih edilebileceği gibi çelik veya dayanıklı metalden yapılan çatı iskeletleri uzun yıllar sorunsuz bir çatıya sahip olmanızı sağlar. Yalıtım uygulamalarını yapmak, eski mimariye göre inşa edilen çatıya günümüzün teknolojilerini uygulamak için de fırsat yakalanmış olur. Örneğin bacaların veya su derelerinin yeniden yapılması mümkün olacağı için uzun yıllar kullanabileceğiniz yepyeni bir çatıya da kavuşmuş olursunuz.

Çatı yükseltme uygulamalarınız için doğru adrestesiniz. Onaylı projeye uygun, kaliteli malzeme ve işçilikle yapılacak yeni çatınız ile beklentilerinizin üstünde bir çatıya kavuşmuş olursunuz. Uzun yıllardır çatı ile ilgili her konuda faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Bizim için imkansız çatı yoktur; emek, tecrübe ve müşteri memnuniyeti esası vardır.