Çatıların ömürlerinin ortalama on yıl olduğu kabul edilir.

Çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemeleri arasında "Şıngıl" da yer alıyor.

Şıngıl nedir?
Günümüzde en çok tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında yer alan şıngıl (shingle), eğimli çatılarda çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemesine deniyor.

Şıngıl çatı nedir?
Şıngıl çatının yapımı için; İlk olarak çatı konstrüksiyonu hazırlanıyor. Hazırlanan çatı konstrüksiyonu üzerine alt yapı hazırlığı olarak OSB levha ile kaplanıyor.

OSB levha üzerine su yalıtımı sağlamak amacıyla membran, şalomu ile eritilerek kaplama yapılıyor. Hazırlanan membran üzerine şıngıl çatı örtüsü uygulanıyor.

Uygulama esnasında çatının eğimine göre galvenizli şıngıl çivisi kullanılıyor. Eğimin yüzde 30'nun altında olması durumunda çivi yerine yapıştırma sistemi tercih edilebiliyor.

Şıngıl nasıl döşenir?

Esnek bir çatı kaplama malzemesi olan şıngılın bir paketinde yaklaşık 3 metrekareyi kaplayacak malzeme bulunuyor. Şıngıl kaplanacak çatıya önce metal veya ahşaptan sağlam bir iskelet oluşturuluyor. Bu iskelet çatıda herhangi bir tamir yapılma olasılığına karşı bir insanı taşıyabilecek sağlamlıkta olması gerekiyor. 4×4, 5 ×5 veya 10 ×10 kalastan oluşturulabiliyor. OSB üzerine veya şıngıl altı örtüsü üzerine uç olan taraftan başlanarak şıngıl döşeniyor. Uç kısımları biraz dışarıda, boşluğa gelecek şekilde döşenebiliyor. Her şıngılın bir öncekinin üzerine binecek şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.Şıngıl, şıngıl çivisi ile çakılarak ya da izli yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenebiliyor. Şıngıl yapraklarının uç kısmının sabitlenmesi için de bitüm mastik kullanılabiliyor.